Otelcilik sektörü herkesin bildiği gibi her zaman risklidir ve zorluklarla karşı karşıyadır. Bu zorlukları atlatmak ve riskleri hafifletmek için ise iyi bir otel yönetimi, risk analizi ve planlar gerekmektedir. Risklerin ve otel yönetiminin yanı sıra rakipler de analiz edilmeli ve rakiplerin önüne geçebilecek çalışmalar yapılmalıdır.

İlk olarak herkesin yaptığı gibi otelinizde rezervasyon kolaylığı sağlayabilirsiniz. Günümüzde herkes çevrimiçi platformlarda hızlıca işlemlerini halletmektedir. Siz de çeşitli otel listeleme platformlarında yerinizi almak zorundasınız. Ayrıca kendi websitenizi oluşturarak buradan da misafirlerinize daha uygun rezervasyon koşulları sağlayabilirsiniz. Buradaki en önemli ve dikkat edilmesi gereken şey ise rezervasyonu yapan kişinin işini kolaylaştırmak ve çevrimiçi ortam olsa bile iletişimi sağlam kurmaktır.

İkinci olarak ise misafirlerinize kişiselleştirilmiş hediyeler sunabilirsiniz. Misafirinizin rezervasyonu sırasında konaklama nedenini öğrenerek küçük kişiselleştirilmiş bir hediyeyi odasına gelmeden önce bırakarak misafirinize sürpriz yapabilirsiniz. Bu sizi diğer rakiplerinizin bir adım önüne geçirecek ve misafirinizde bir aidiyet duygusu yaratacaktır. Örneği gelecek misafir bir balayı çifti ise odalarına bir şampanya koymak ve odayı romantik bir biçimde hazırlamak onlar için güzel olacaktır.

Üçünü olarak yapabileceğiniz şeylerde biri de otelinizde konaklayan misafirlerden geribildirim almaktır. Aslıda en önemli konu geribildirim almak olarak değerlendirilebilir. Çünkü siz her ne kadar çalışma yapsanız da misafirleriniz tarafında bu çalışmalar beğenilmiyorsa bu çalışmalar boşa gidecektir. Misafirlerinizden alabileceğiniz geribildirim ile otelinizi misafirlerinize göre geliştirmek çok daha doğru olacaktır. Örneğin aldığınız geribildirim sonucu yaptığınız yanlışlar veya memnun olunan şeyler hakkında bilgi verecektir. Geribildirim almak için odanızda bir geribildirim kartı ve bir kalem ya da konaklama sonrası misafirinize geribildirim anketi gönderebilirsiniz.

Dördüncü olarak rakiplerinizin tekliflerini kontrol ederek analiz edin ve rakiplerinizin neler yaptıklarını izleyin. Otellerde konaklayan tüm misafirler değerlendirmelerini kaldıkları süre boyunca yaşadıkları deneyime göre yaparlar. Otelinizde kaldıkları süre boyunca deneyimlerini olabildiğine daha lüks seçeneklerle arttırmaya çalışarak rakiplerinizi geçin.

Tüm bunları sağlamak için otel ürünlerimizi inceleyip teklif almak için tıklayın.