Bir otel işletiyorsunuz veya otel işletmek için yeni anlaşmalar yaptınız ve bir otel sahibi oldunuz. Yıllık planlar, harcamalar ve daha bir sürü şey yaptınız ve otelinizden istediğiniz verimi alamıyorsunuz daha da kötüsü zarar ediyorsunuz. Bununla birlikte harika odalara ve muhteşem bir manzaraya da sahip olabilirsiniz ancak yine de yetmiyor olabilir.

Otelinizden istediğiniz verimi alamamanızın, yaptığınız planların istediğiniz gibi yürümemesinin birden fazla sebebi olabilir. Bu sebepleri ise işletmenin kötü ve disiplinsiz yönetilmesi, alınan personellerin liyakatsizliği, misafir memnuniyetsizliği ve müşteri hizmetlerinin istenilen düzeyde misafirlere destek verememesi olarak sıralanabilir. Bu tip sebepler otelinizi oldukça zorlayabilir ve istenmeyen sonuçlara doğru götürebilir. Otelinizi yeniden planladığınız seviyeye getirmek için yapabileceğiniz şeyler var.

Bunlar;

• SWOT analizi
• Teknoloji
• Dijital ortamlar
• Müşteri hizmetleri

Swot Analizi

Swot analizi yaparak otelinizin güçlü yanlarını, zayıf yanlarını, fırsatları ve tehditleri çıkararak en baştan bu yönlerde planlar yapabilirsiniz.

Teknoloji

Otelinizde kullanacağınız daha teknolojik ürünler sizi rakiplerinizden bir adım ileri taşıyabilir. Kullanacağınız bu teknolojik cihazlar otelinizle ilgili olan tüm şeyleri uzaktan da izlemenize de yardımcı olabilir.

Dijital Ortamlar

Günümüzde her otel sosyal medyada yer almaktadır. Otelinizin daha rahat bulunması, belki de misafirlerinizin size daha rahat ulaşabilmesi ve aklındakileri sorabilmesi için sosyal mecralarda bulunması oldukça önemlidir. Bunlarla birlikte otellerin sıralandığı, rezervasyon yapılabildiği platformlar bulunmaktadır. Otelinizi bu tip yerlere eklemek de yeni müşterilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri oldukça geniş bir kavramdır. Oteliniz ister büyük isterse küçük olsun ilk olarak personelinizin misafirlere davranışlarını kontrol altına almanız gerekmektedir. Personelin misafirlere davranışı müşteri memnuniyeti açısından çok büyük öneme sahiptir. Personeli dışında otelinizde kullanmış olduğunuz tüm otel ürünleri kalite açısından da müşteri hizmetleri kapsamında değerlendirilebilir. Bu otel ürünlerinin kalitesi misafirlerinizin konaklama deneyimini etkileyecektir.

 

Otel ürünleri için tıklayın.